Çalışma Saatlerimiz: Pzt - C.tesi : 08:30 - 18:30
 ŞANZIMAN KONTROLÜ

ŞANZIMAN KONTROLÜ

Şanzıman kontrolü olarak ilk bakılması gereken vites geçişlerinde vuruntu olup olmamasıdır, onun haricindeki diğer kontroller şanzımanın türüne göre şanzımanlar konusunda uzman bir mekaniker personel tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Çift kavaramalı şanzımanlar diğer şanzıman türlerine göre arıza maliyeti daha düşük ancak daha sık arıza görülen şanzıman türüdür. Bu şanzımanlar da volant, kavrama ve mekatronik sistemlerinin ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekir.

Tam otomatik şanzımanlar ise çok daha sorunsuz çalışan ancak arıza maliyetleri daha yüksek şanzımanlardır. Bu şanzımanlar kullanım esnasında anormal bir durum olmadıktan sonra herhangi bir arıza belirtisi vermezler.

CVT şanzımanlar yağ değişimi konusunda çok hassas ve uzun ömürlü şanzımanlardır. Tamir  maliyetleri yüksektir.

Robotize şanzımanlar ise manuel şanzımanın otomatikleştirilmiş bir versiyonudur. Manuel viteslerdeki gibi baskı balata sistemleri mevcuttur, bunları kontrol eden bir robot bulunmaktadır. Kullanıcı odaklı bir şanzımandır. Balatanın bitmesinden kaynaklı ve robotun kartından kaynaklanan arızalar en sık görülen arıza türleridir.

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir